Kontakt

Stypendia

Goethe-Institut oferuje swoim kursantom stypendia w Niemczech. Nasi kursanci mają również możliwość skorzystania z niepowtarzalnej okazji otrzymania takiego stypendium.

Stypendium – Monachium 2007

Sprawozdanie z 4-tygodnowego stypendium w Monachium w 2007 r.

W dniach 30.07. – 24.08.2007 byłam w Monachium na kursie językowym organizowanym przez Instytut Goethego. Mogłam tam pojechać, ponieważ otrzymałam stypendium.

Od 5 lat uczę się języka niemieckiego na kursie i bardzo się ucieszyłam, że to właśnie mnie wybrano. Dwa tygodnie przed wyjazdem otrzymałam drogą elektroniczną test, który należało wypełnić i odesłać. Po przybyciu do Monachium miałam rozmowę kwalifikacyjną i musiałam napisać krótką wypowiedź. Wszystko to miało na celu ustalenie poziomu językowego, a tym samym przydział do odpowiedniej grupy. Również drogą elektroniczną otrzymałam wiadomości odnośnie miejsca zakwaterowania, dojazdu do instytutu itd. Mieszkałam u sióstr Don Bosco, w samym centrum Monachium, obok Angielskiego Ogrodu. Pragnę jeszcze dodać, że w pierwszym dniu pobytu otrzymałam kieszonkowe, częściowy zwrot kosztów podróży i pieniądze na wyżywienie.

Uczęszczałam do grupy C1, która liczyła 13 osób z różnych stron świata ( Rosja, Włochy, Algieria, Maroko, Francja, Bośnia , USA, Anglia, Hiszpania ). Zajęcia odbywały się codziennie od 13.15 do 17.30. Były tak profesjonalnie prowadzone, że nie wiadomo kiedy był koniec. Atmosfera była wspaniała. Otrzymaliśmy wiele materiałów, które przydadzą się podczas dalszej nauki. Do dyspozycji była również medioteka. Osoby posiadające stypendium mogły bezpłatnie zdawać egzaminy, które były pod koniec kursu. Oprócz nauki instytut oferował bogatą ofertę kulturalną.

Zwiedzaliśmy muzea, galerie, zamki i pałace. Byliśmy w Alpach i Dreźnie. Można było również pojechać do rodziny na weekend, nad Jezioro Bodeńskie ( z czego również skorzystałam). W każdy czwartek studenci spotykali się w klubie – tzw. Stammtisch.
Cztery tygodnie pobytu w tak pięknym mieście, jakim jest Monachium, spowodowały, że ciężko było wracać do Polski. Nawiązały się międzynarodowe przyjaźnie i oczywiście trzeba było cały czas posługiwać się tylko językiem niemieckim.
Jestem bardzo zadowolona, że mogłam skorzystać ze stypendium. Te cztery tygodnie będą w mojej pamięci cały czas. Nie wspomnę już o korzyściach związanych z doskonaleniem znajomości języka, która ciągle idzie na przód. Nawiązane kontakty mobilizują do dalszej nauki. Dlatego też zapisałam się na kurs konwersacji do CEGI przy UWM w Olsztynie.

Barbara Kucznier